niedziela, 23 grudnia 2012

Zadbaj o swoją choinkę na święta


Dla wielu ludzi przystrojona choinka to najważniejszy atrybut świąt Bożego Narodzenia. Większość europejskich choinek pochodzi z Danii. Już od końca października można napotkać pełne transporty choinek w drodze na południe. Zanim sosny i świerki trafią do salonów, muszą pokonać długą drogę. Oznacza to, że aby jak najdłużej cieszyć się choinką, należy zapewnić jej odpowiednią pielęgnację.

Wybieranie drzewka

Większość dostępnych choinek to sosny i świerki. Najlepiej widoczna różnica między nimi jest prosta: sosny mają miękkie igły, natomiast świerki są kłujące w dotyku. Z tego powodu obchodzenie się z nimi jest mniej przyjemne. Ponadto świerki zrzucają więcej igieł niż sosny, które zazwyczaj tracą tylko kilka igieł.

Świeżość wyciętej choinki można ocenić na podstawie pnia w miejscu cięcia, ale jest to łatwe tylko dla specjalistów. Świerki, które zrzuciły już dużo igieł, z pewnością są mniej świeże, podobnie jak sosny z usychającymi końcówkami gałęzi. Lokalni sprzedawcy choinek nie muszą sprzedawać drzew wyciętych w najbliższej okolicy, ale mogą je po prostu importować, dlatego sprzedawanym choinkom trzeba się uważnie przyglądać, aby ocenić, czy są naprawdę świeże. Oczywiście najświeższe choinki pochodzą prosto z plantacji, na której wyrosły.

Przechowywanie choinek przed świętami

Zanim zakupione drzewko będzie gotowe do przystrojenia, dobrze jest przechowywać je na świeżym powietrzu, najlepiej w suchym miejscu, takim jak garaż. Choinki ustawione w stojakach, do których można wlewać wodę, dłużej zachowują świeżość. Łatwiejsze w obsłudze są stojaki do choinek wyposażone w zacisk obsługiwany pedałem: wystarczy postawić stojak, zamknąć zacisk w odpowiednim miejscu i gotowe. Sprzedawcę choinek można poprosić o przycięcie pnia drzewka do średnicy stojaka, aby nie trzeba było zmagać się z piłą i siekierą w domu.

Choinki z bryłami korzeniowymi

Poniższe informacje dotyczą choinek z bryłami korzeniowymi, zarówno pochodzących ze szkółki, jak i z własnego ogrodu: choinkę w okresie zimowego odpoczynku należy stopniowo przyzwyczajać do temperatury panującej w domu (np. na zewnątrz w temperaturze 0°C, następnie w garażu/piwnicy w temperaturze 10°C, a na koniec w salonie w temperaturze 20°C). Nie wolno zapominać o podlewaniu! Wynosząc choinkę z powrotem do ogrodu, należy powtórzyć ten proces w odwrotnej kolejności. Dzięki temu choinka będzie miała realne szanse przeżycia zimowej wycieczki do świątecznego salonu. Gdy chodzi o choinki z bryłami korzeniowymi, istnieją także poważne różnice dotyczące jakości:

Wariant 1: drzewko było uprawiane bez regularnego przesadzania. Następnie zostało wykopane i wsadzone do plastikowego pojemnika. Powoduje to przycięcie korzeni o grubości mniej więcej palca. Często nawet wystają one z donicy.

Wariant 2: drzewko było często przesadzane, dzięki czemu potrafi wypuścić mnóstwo korzeni w najciaśniejszych miejscach; dlatego drzewko przeniesione wraz z mocną bryłą korzeniową do nowego miejsca uprawy może rosnąć lepiej niż drzewka z wariantu 1. Czynnikiem świadczącym o jakości jest także ilość chwastów w pojemnikach i bryłach korzeniowych.

Artykuł pobrany z: www.gardena.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Zapraszamy

Zapraszamy

Warto zobaczyć